Priprema bazena za ljetnu sezonu
Posted by : Bazenska oprema | On : 27. travnja 2023.Dani su sve topliji, sunce je sve jače, a do početka sezone kupanja. Ostalo je dovoljno vremena za kvalitetnu pripremu, testiranje opreme i radove održavanja bazena. Koliko će vremena zaista biti potrebno kada je u pitanju priprema bazena za ljetnu sezonu, ovisi o tome u kakvom je stanju bazen bio zimi te jeste li ga održavali.
Primjerice, je li bazen ostao otvoren ili ste ga zatvorili, je li bio napunjen vodom ili ste ga ispraznili i slično, stoga u pripremu krenite na vrijeme. Ako se na bazenu tijekom zime nalazio pokrov i bazen se nije upotrebljavao, ni bazen ni voda neće biti u stanju prikladnom za upotrebu.
U nastavku donosimo korisne savjete te korake za pravilnu pripremu bazena i okoline za ljetnu sezonu, kao i važne informacije o prikladnim sredstvima za čišćenje za bezbrižno i sigurno kupanje tijekom dugih, toplih, ljetnih dana.
1. Čišćenje okoline i otkrivanje bazena
Ako se na bazenu tijekom zime nalazio pokrov, prije njegova otvaranja dobro je provjeriti samu okolinu bazena. To uključuje čišćenje ostataka lišća i trave, pospremanje opreme za bazen, pregled rubova bazena radi znakova oštećenja i slično.
Zatim je potrebno ukloniti nečistoće s pokrova, skinuti ga, dobro očistiti odgovarajućim sredstvima i pohraniti na sigurno mjesto.
➡ CHEMOFORM SREDSTVo ZA ČIŠĆENJE POKROVA BAZENA
2. Čišćenje bazena
Ako je bazen bio prazan, potrebno ga je temeljito očistiti.
Ako je bazen bio pun, potrebno je dobro usisati dno, kutove i stijenke.
Preporučuje se da se voda u bazenu mijenja svake godine. Ako to nije slučaj i ako će voda ostati u bazenu dulje od jedne sezone, preduvjet za ponovnu upotrebu vode prethodna je priprema bazena za zimsku sezonu. Također, tu je i postavljanje pokrova za bazen da sunčeve zrake, iako slabije zimi, ne bi prodrle u vodu i uzrokovale stvaranje algi.
Ako se bazen nije redovito održavao, unaprijed pripremite sve proizvode za čišćenje i opremu. To uključuje metle, četke i usisivači za bazene, a koji će vam biti potrebni jer je temeljito čišćenje bazena ključan korak u samoj pripremi, stoga budite strpljivi te pravilno i pažljivo provedite ovaj korak.
➡ PONUDU PRIBORA I OPREME ZA ČIŠĆENJE BAZENA ISTRAŽI OVDJE
3. Provjera opreme, sustava i instalacija
Provjerite filtar, pumpu, svu opremu, sustave, instalacije i dijelove koji se nisu upotrebljavali dulje vrijeme radi sigurne upotrebe i sprječavanja nastanka problema tijekom sezone kupanja.
➡ POČETNI SET SREDSTAVA ZA ODRŽAVANJE BAZENA
Obratite pažnju na otvore i ulaze, ostatke nečistoća i prljavštine, nakupine, strane materijale i slično. Prilikom provjere pazite i na znakove oštećenja na opremi i dijelovima te očistite nakupine kamenca i mrlje.
➡ POČETNI SET SREDSTAVA ZA ODRŽAVANJE BAZENA
4. Punjenje bazena i njega vode
Bazen se zatim postepeno puni vodom, što nas dovodi do održavanja kvalitete vode. Ako se bazen nije redovito održavao, u vodi će biti potrebno provesti šok tretman klorom, kao i dodati algicid i stabilizator za postizanje nužne kvalitete vode radi zaštite zdravlja kupača.
Stoga je provjera kvalitete vode iznimno važan korak u pripremi bazena za sezonu koji se ne preporučuje preskočiti. Upotrijebite test-traku da biste provjerili pH vrijednost vode, koja je idealna u rasponu između 7,2 i 7,4. Ovisno o vrijednosti potrebno je postići stabilizaciju primjenom pH- ili pH+ sredstava.
➡ SVE O PRAVILNOM ODRŽAVANJU VODE SAZNAJ U NAŠEM VODIČU
Zatim je potrebno izmjeriti razinu klora, koji mora iznositi 1 mg po litri za učinkovito sprječavanje rasta bakterija. Za prilagodbu razine klora u bazenu, kao i za temeljitu dezinfekciju, najbolje je provesti elektrolizu soli koja je ekološki najprihvatljivija metoda.
➡ OVDJE PRONAĐI SVA POTREBNA SREDSTVA ZA KLORIRANJE
Elektroda razbija sol, odnosno natrij i klorid, pri čemu se natrij veže izravno na molekule vode, a klorid dezinficira bazen te se k tomu klorid u cijelom procesu ponovno veže na natrij i cijeli se postupak automatske dezinfekcije ponavlja.
Dakle, i dalje upotrebljavate klor, ali u puno manjoj količini, što je važno za zaštitu kože i očiju te općenito za zdravlje.
Za šok tretman klorom najčešće se upotrebljavaju granulat ili tablete, a što se tiče algicida, neki se pjene, a neki nemaju pjenušava svojstva. Za dezinfekciju se najčešće upotrebljava klor u obliku tableta ili granula.
Čišćenje i održavanje bazenske vode
Popis sredstava koja su vam potrebna za kvalitetno i temeljito čišćenje bazena nešto je duži, no imajte na umu da se upotrebom odgovarajućih i namjenskih sredstava postižu najbolji rezultati te da ta sredstva pridonose očuvanju bazena dugi niz godina.
U kombinaciji s redovitim održavanjem bazena, okolnog prostora i opreme, priprema bazena za ljetnu sezonu postaje jednostavniji i manje opsežan zadatak.
Sredstva za čišćenje bazena
Za pripremu i čišćenje bazena bit će vam potrebno sredstvo za čišćenje kamenca, univerzalno sredstvo za čišćenje bazena, sredstvo za omekšavanje vode te sredstva za regulaciju pH vrijednosti, algicidi kao i flokulanti, odnosno sredstva za pahuljanje.
- Regulacija pH optimalnog raspona, posebno u području od 7.0 do 7.6, ključno je za efikasnu dezinfekciju bazenske vode i sprječavanje razvoja bakterija i algi. U suprotnom, čak i uz prisutnost adekvatnih dezinfekcijskih sredstava poput klora, voda se brzo može izmijeniti i postati neugodna za plivanje.
➡ SREDSTVA ZA REGULACIJU pH BAZENSKE VODE
- Algicidi su nezamjenjiv alat u održavanju bazena bez algi. Njihova primjena ne samo da sprječava rast algi, već i osigurava kristalno čistu vodu za uživanje svih korisnika bazena. Uz algicide, vlasnici bazena mogu biti sigurni da će njihov bazen ostati atraktivan i siguran za korištenje, bez obzira na vanjske uvjete.
➡ KRISTALNO ČIST BAZEN UZ KORIŠTENJE SREDSTAVA ZA UNIŠTAVANJE ALGI U BAZENU
- Flokulanti su ključni elementi u procesu bistrenja vode, neophodni za uklanjanje mikroskopskih čestica koje često uzrokuju mutnoću u vodi. Bistrenje ili flokulacija je neophodan korak u održavanju kvalitete vode u bazenima ili drugim sustavima za vodoopskrbu.
➡ ISPROBAJTE FLOKULANTE ZA SAVRŠENO BITSTRU VODU U VAŠEM BAZENU
Zaključak
Pravilna priprema bazena za ljetnu sezonu zahtijeva pažljivo planiranje i provođenje koraka čišćenja, provjere opreme te održavanja kvalitete vode. Korištenje odgovarajućih sredstava za čišćenje i dezinfekciju ključno je za osiguranje sigurnog i ugodnog iskustva kupanja. Redovito održavanje bazena i okoline pridonosi dugotrajnosti i funkcionalnosti bazena te olakšava buduće pripreme za sezonu, osiguravajući kontinuirano uživanje u bazenskim aktivnostima.
Ponudu ostalih sredstava za čišćenje možete pronaći u našoj internetskoj trgovini!
Bazeni Radić d.o.o., 2023